Domovská stránka / Jak volat záchrannou službu

Jak volat záchrannou službu

„155“

Na linku 155 lze volat z telefonu jakékoliv veřejné sítě v ČR, včetně mobilních telefonů.

Číslo linky 155 je vždy bez předvolby.

Volání je vždy ZDARMA - není potřeba mince, telefonní karta ani kredit.
 
Voláme vždy, pokud jsme svědky náhlé a neočekávané změny zdravotního stavu, závažného úrazu nebo jiného poškození zdraví.

Voláme, i pokud si nejsme zcela jisti – operátor/dispečer záchranné služby je kvalifikovaný zdravotník. Pomůže vám situaci posoudit a najít optimální řešení.

Telefonní číslo 112 volejte pouze
v případech závažných autonehod, hromadných neštěstí a mimořádných událostí s velkým počtem postižených osob. Číslo 112 je určeno i pro tísňová volání cizinců, kteří nejsou schopni komunikovat v českém jazyce.

Před zavoláním si ujasněte, v čem je hlavní problém postiženého a proč budete vyžadovat pomoc záchranné služby. Snažte se mluvit klidně, do telefonu nekřičte - celý proces se tím neurychlí. Volejte pokud možno přímo od postiženého, abyste mohli reagovat na otázky operátora.

Údaje, které je potřeba sdělit a na které budete vyptáváni:

-         Popis místa, kde se nacházíteMĚSTO, ULICE a číslo popisné, na veřejných prostranstvích popis křižovatky, typické budovy či stavení poblíž (nákupní centrum, kostel, koupaliště, park, divadlo, škola…) silnice vedoucí odkud a kam, na dálnici popis směru, kilometrovník, číslo přejezdu (vyznačené zezadu na výstražném zařízení), číslo mostu. Je možné zaslat i souřadnice vaší polohy (formát DD MM.mmm)

-  -  aktuální stav postiženého – zda se jedná o náhlé zhoršení zdravotního stavu (stav vědomí, dýchání), u úrazů jejich mechanismus a která část těla je zraněná. U dopravních nehod uveďte kolik je na místě zraněných a zda je někdo ve voze zaklíněn

Buďte připraveni na doplňující otázky operátora týkající se místa zásahu a aktuálního stavu postiženého. Operátor vás může rovněž vést resuscitačními kroky, pokud byla identifikována náhlá zástava oběhu, nebo vám může poradit, jak ovlivnit zdravotní stav postiženého do příjezdu posádky, která v době vedení tohoto hovoru je již na cestě k vám – nic se nezdržuje.

Telefon nepokládejte jako první. Po ukončení hovoru buďte vždy v dosahu telefonu pro případ zpětného volání.

Zajistěte přístupovou cestu (otevřít vrata, přivolat výtah, večer nechat rozsvíceno), připravte zdravotnickou dokumentaci, obaly od užívaných léků a zajistěte domácí miláčky.

Poslat na e-mail Poslat na e-mail

Vaše jménoVáš e-mailCílový e-mail

Důležité kontaktyTísňová linka: 155
Informační linka: 841 155 155
 

Ústředna: 495 755 111
Fax: 495 267 111
 

Fax pro volající s vadami řeči nebo sluchu: 495 444 450 
 

Poradna
Newsletter

Zadejte e-mailovou adresu pro odběr newsletterů - novinek, zvláštních nabídek a jiných informacíZnak Královéhradeckého kraje Všechna práva vyhrazena.
© 2007 Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, p. o., tel. +420 495 755 111, Hradecká 1690/2A, 500 12 Hradec Králové.
Redakční systém. Webdesign Výroba WAMAK.
Telefon - 155
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, p. o.,Hradecká 1690/2A,500 12 Hradec Králové
Čeština