Domovská stránka / Traumatologický a kardiologický program ZZS KHK

Traumatologický a kardiologický program ZZS KHK

Krajské uspořádání ZZS KHK a jednotné operační i metodické vedení posádek a standardizace postupů přednemocniční péče umožnilo zásadním způsobem změnit zajištění a směrování pacientů bezprostředně ohrožených na životě:
  • u polytraumatizovaných pacientů
    u pacientů s akutním infarktem myokardu.
    u pacientů postižených cévními mozkovými příhodami
    u pacientů se závažnými popáleninami
Po odborném zajištění na místě zásahu, které probíhá v souladu s doporučenými postupy odborných společností a současných vědeckých poznatků jsou pacienti transportováni na specializovaná centra nemocnic (z území celého Královéhradeckého kraje to je Fakultní nemocnice v Hradci Králové a v případě popálenin nemocnice Královské Vinohrady, Praha). Odstranilo se tak zdržení způsobené transporty a následným vyšetřováním na nižších pracovištích (městské a okresní nemocnice), které nebyly schopné poskytnout těmto pacientům plnohodnotnou pomoc.

Pacienty s diagnózou akutní infarkt myokardu se daří organizačními opatřeními transportovat primárně (tj. bez předchozí hospitalizace v nemocnici nižšího řádu) na specializované pracoviště invazivní kardiologie téměř 90 % všech pacientů.
U většiny pacientů se „včasným otevřením“ cévy zásobující srdeční sval podaří zabránit závažnému poškození srdečního svalu a v krátké době vrátit tyto lidi do plnohodnotného života. Od roku 2004 je to cca 300 pacientů s akutním infarktem primárně transportovaných na kardiocentrum z terénu či ambulance.

V případech polytraumat (mnohočetných poraněních bezprostředně ohrožujících život) jsou postižení po předchozím odborném zajištění směrováni posádkami Letecké záchranné služby (LZS) KHK a pozemními posádkami ZZS KHK do specializovaného traumacentra v Hradci Králové.
Do traumacentra se tak dostávají všichni závažně poranění pacienti přímo z terénu (od r. 2004 více než 200 potvrzených polytraumat ročně přepravených z terénu přímo na traumacentrum FN HK).

Poslat na e-mail Poslat na e-mail

Vaše jménoVáš e-mailCílový e-mail

Důležité kontaktyTísňová linka: 155
Informační linka: 841 155 155
 

Ústředna: 495 755 111
Fax: 495 267 111
 

Fax pro volající s vadami řeči nebo sluchu: 495 444 450 
 

Poradna
Newsletter

Zadejte e-mailovou adresu pro odběr newsletterů - novinek, zvláštních nabídek a jiných informacíZnak Královéhradeckého kraje Všechna práva vyhrazena.
© 2007 Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, p. o., tel. +420 495 755 111, Hradecká 1690/2A, 500 12 Hradec Králové.
Redakční systém. Webdesign Výroba WAMAK.
Telefon - 155
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, p. o.,Hradecká 1690/2A,500 12 Hradec Králové
Čeština