Zdravotnická záchranná služba
Královéhradeckého kraje
Aplikace Záchranka
155

Krajští zdravotničtí záchranáři mohou začít trénovat v nové hale. Trenažery je připraví hlavně na mimořádné události

10. Prosinec. 2019

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) má ode dneška k dispozici nově vybudované a moderní pracoviště vzdělávacího a výcvikového střediska v areálu základny letecké záchranné služby (LZS). Záchranáři tu budou moci trénovat zásahy v obtížných podmínkách a při mimořádných událostech, například při nehodě autobusu či na staveništi.

 

„Máme nyní k dispozici moderní vzdělávací a výcvikové středisko, které odpovídá požadavkům současné praxe a umožňuje kvalitní školení primárně pro členy ZZS KHK. Díky němu ještě zlepšíme připravenost záchranářů a tím zkvalitníme úroveň poskytované přednemocniční neodkladné péče,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

 

„Královéhradecký kraj zahájil projekt na vybudování nového pracoviště Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KHK v květnu 2018 a ukončil jej letos v říjnu. Stavební úpravy a vybavení nového pracoviště vzdělávacího a výcvikového střediska vyšlo na 8,3 milionu korun, 85 % bylo financování z Integrovaného regionálního operačního programu, 5 % ze státního rozpočtu a zbylou částku doplatil kraj,“ sdělil radní pro investice Václav Řehoř.

 

Kraj nechal postavit přístavbu navazující na budovu hangáru LZS v Hradci Králové, do které pořídil několik výcvikových modulů pro práci v obtížných podmínkách. V budově a jejím blízkém okolí tak můžeme najít:

 

  • Simulátor zásahu u dopravní nehody (karosérie osobního automobilu na podvozku s možností změny polohy a otočení vozidla na bok a na střechu),
  • simulátor zásahu u dopravní nehody - vyvýšená mobilní kabina nákladního automobilu,
  • simulátor zásahu u nehody s hromadným postižením zdraví (interiér autobusu s omezeným přístupem a výskytem většího množství zraněných),
  • simulátor staveniště (stavební lešení, multifunkční tyčové konstrukce pro simulaci omezeného přístupu k pacientovi),
  • modulární simulátor zásahu ve stísněném obytném prostoru (ložnice, WC, koupelna),
  • simulátor jízdy vozidlem s právem přednostní jízdy,
  • simulátor zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou (jímka, studna, šachta).

 

Kromě simulátorů kraj pořídil také figuríny různých velikostí, pohlaví a hmotnosti, které záchranářům slouží k nácviku ošetřování a transportu pacienta, zejména v neobvyklém, stísněném nebo obtížně přístupném prostředí. Součástí nového vybavení je i lezecký trenažer, který umožní trénovat zásah s využitím speciálních leteckých technik a při povodních ve spolupráci s vrtulníkem letecké záchranné služby.

Přikládáme několik fotografií z dnešního slavnostního otevření areálu za přítomnosti hejtmana KHK Jiřího Štěpána, krajských radních Aleše Cabicara a Václava Řehoře a dalších milých hostů. (foto KÚ KHK)

Ivo Novák

tiskový mluvčí

Telefon

Informační Zdravotnické centrum:
841 155 155

Pokud nám chcete cokoliv sdělit, napište nám prostřednictvím tohoto rozhraní. Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky. Zároveň můžete poptat naše služby - školení a výuku první pomoci, asistence u Vašich sportovních a kulturních akcí apod.

UPOZORNĚNÍ: TOTO ROZHRANÍ NENÍ URČENO K JAKÉKOLIV KONZULTACI ZDRAVOTNÍHO STAVU! V případě zdravotních problémů kontaktujte informační zdravotnické centrum (841 155 155), v závažných případech tísňovou linku 155!