Patnáctý květen je dnem linky 155

Záchranné služby v celé republice si 15.5. připomenou důležitost „neviditelných záchranářů“

Neuvidíte je v houkající sanitce, nesedí ve vrtulníku. Přesto je jejich práce při poskytování neodkladné přednemocniční péče zásadní. Operátoři tísňové linky 155 hrají klíčovou roli při záchraně Vašich životů, aniž by je při tom někdo viděl. Rozhodují o naléhavosti stavu nemocných a organizují práci výjezdových skupin ZZS, zajišťují mimo jiné rychlou aktivaci first responderů a přijetí nemocných ve zdravotnickém zařízení. Hlavně ale poskytují volajícím rady při resuscitacích, překotných porodech nebo třeba při zástavě tepenného krvácení. To vše zvládnou, bez opuštění operačního střediska – pouze na základě informací laiků, na dálku po telefonu.

Přes milion událostí

Záchranné služby za loňský rok evidují v součtu přes 1 012 000 událostí, kdy po vytočení tísňové linky 155 vyjížděly k pacientům záchranářské, případně i lékařské posádky. Oproti předchozímu roku je to přibližně pětiprocentní nárůst, navíc v náročných podmínkách protiepidemických opatření. I v posledním měsíci letošního roku hlásí záchranné služby napříč republikou vzrůstající počet výjezdů.

Linka 155 – spojení se zdravotníky za pár sekund

Po vytočení čísla 155 je volající během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na krajském zdravotnickém operačním středisku (KZOS) příslušné zdravotnické záchranné služby, kterých je v republice celkem 14, jedna v každém kraji av hlavním městě. Operátoři volajícímu poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhému, av případě potřeby na místo vyšlo posádce záchranné služby. Výjezdových skupin je v České republice bezmála 600 ak pacientům vyráží ze 315 základen. V průměru v České republice vyjede z některé základní posádky každou půl minuty.

Čtvrt milionu hovorů v Královéhradeckém kraji

Operátoři KZOS KHK na základě tísňových výzev vytvořili v loňském roce téměř roce 50 000 událostí, ke kterým sjížděly posádky záchranné služby ze 16 na základen ve třinácti měst kraje. Dalších 13 000 akcí díky své erudici dokázali vyřešit jiným způsobem, než vysíláním výjezdové skupiny ZZS. Zrealizovali téměř čtvrt milionu telefonních relací. Bezmála 99% tísňových volání při tom dokázali zvednout za méně než deset sekund! Rozpoznat z výzev srdeční zástavy se v našem kraji daří ve více než 98 % všech resuscitací. Těch bylo v posledním roce našimi posádkami zahájeno přes 550. Všechna tato data svědčí o nejlepší práci operátorů tísňové linky 155, přestože často stojí stranou mediální pozornosti i poděkování zachráněných pacientů. Pojďme si tedy společně připomenout nezastupitelný význam operátorů, alespoň v den, jehož datum jejich telefonní číslo připomíná – 15.5.

Kolegyně a kolegové, operátoři, služby, děkujeme Vám všem za záchrannou Vaši mnohdy nevděčnou práci, trpělivost a ochotu vždy vymyslet řešení, která zlepší vyhlídky našich pacientů. Zachraňujeme jejich životy s Vámi v čele

Bc. Ivo Novák

Tiskový mluvčí